FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kup sobie kolejkę na Kasprowy
Autor Wiadomość
Janek

Wysłany: Nie 15 Sty, 2012   Kup sobie kolejkę na Kasprowy

PKP trwa w zamiarze pozbycia się PKL, w pierwszym rzędzie kolejki na Kasprowy. W Zakopanem zarejestrowała się spółka akcyjna "Polskie kolejki górskie". Zamierza zebrać fundusze, wypuścić obligacje itd i wygrać przetarg na zakup kolejki. Rzecznik prasowy PKL zaręczył, że wszyscy będą mieli równe prawa i nic pod stolem nie jest zaklepane.

Janek

Wysłany: Pon 16 Sty, 2012   

gb napisał/a:
już zapowiedziały, że się "nie widzą pod zarządem górali z Zakopanego"...

A jak twierdzą media to ponoć tamtejsze gminy już się dogadały z Słowakami, którzy chcą ten ansztalt kupić. I to jest naprawdę frapujące - jak dobrze wiadomo, "cała Polska" nie lubi Warszawy a tam w mikroskali Podhala i okolic nie lubi się Zakopanego. Coś w tym chyba jest...

Keczup

Wysłany: Pon 06 Sie, 2012   

http://wiadomosci.gazeta....yc_o_dutki.html

krzymul

Wysłany: Pon 06 Sie, 2012   

Janek napisał/a:
PKP trwa w zamiarze pozbycia się PKL

Na pewno PKP, a nie ministerstwo czyli nasza kochana władzuchna ?

andy67

Wysłany: Wto 07 Sie, 2012   

Ktoś broni góralom zrzutkę zrobić i kupić, skoro to taka perła i pewny biznes ? Może i Prezes dorzuci parę diet 8)

andy67

W sumie mi to obojętne.

Kolejka jest - to czasem korzystam. Kolejka padnie - nie zmartwię się ani trochę.

Basia Z.

gb napisał/a:
:) główny problem to chyba w tym - że "prywatyzowane" ma być całe PKL. A tylko w odniesieniu do kolejki na Kasprowy - nie ma żadnych gwarancji, że nowy "właściciel" - będzie mógł swobodnie rozwijać infrastrukturę, podnosić atrakcyjność - jednym zdaniem: "kosić kasę"...

pozdrawiam
gb 8)

Ze spotkania z dyrektorem Skawińskim, na temat kolejki:
TPN już sobie "starego" właściciela oswoił i po początkowych tarciach współpraca układała się nieźle.

Nowy właściciel będzie musiał się zderzyć nie tyle z ograniczeniami ze strony TPN, co ograniczeniami narzuconym ustawowo (obowiązkiem badania za każdym razem warunków oddziaływania na środowisko itd.), więc nie da się w prosty sposób "dogadać" ani też cokolwiek zmienić.

Zanim ewentualny nowy właściciel to zrozumie będzie medialny mąt, protesty nawiedzonych ochroniarzy, politycy zjeżdżający stadami do Zakopanego itd.

Dlatego TPN bardzo sceptycznie myśli o tej zmianie, aczkolwiek wie, że raczej nic złego stać się nie może (ze względu na owe ograniczenia ustawowe).

Pewne rezerwy istnieją, np. może być w pewnym stopniu rozbudowany wyciąg ze strony Goryczkowej, gdyż dla tej ewentualnej inwestycji "warunki oddziaływania" zostały już wykonane.

dagomar

Jednak nie da się Łomnicy porównać z Kasprowym narciarsko. Owa gigantyczna rozbudowa obejmuje właściwie tereny poniżej Stawu Łomnickiego, czyli krótko mówiąc łączki, jedyna trasa spod Łomnickiej Przełęczy jest co prawda wystarczająco nachylona, ale prosta, mało ciekawa i króciutka. Ponadto to jest południowe nachylenie i problemy z jakością śniegu popołudniami i późną zimą. Łomnica jest dla rodzin z dziećmi, bardziej wytrawny narciarz pojeździ jeden dzień i mu się nudzi. Co innego Kasprowy. Ewentualna rozbudowa, czy też raczej przywrócenie kiedyś istniejących tras w Dolinie Goryczkowej czyni tę górę z założenia bardziej atrakcyjną od Łomnicy, i to o wiele mniejszym nakładem. Przecież już w tej chwili zjeżdża się z Kasprowego bardzo ciekawie poza ratrakowaną trasą w wielu wariantach. Oceniając rzecz całą jako narciarz z pełną odpowiedzialnością muszę stwierdzić, że nawet obecnie z tym jednym wyciągiem z lat 60 przyjemność zjazdów przy założeniu dostępności całego terenu da się porównać z Chopokiem. A co dopiero, jeśli dolna stacja areału będzie na Kalatówkach, a wyciągi będą wwozić poza Kasprowym na Pośredni Goryczkowy ?

Basia Z.

@Dagomar - nie wiem czy rozbudowa Goryczkowej jest możliwa aż do tego stopnia.
Prawdopodobnie możliwe jest tylko zwiększenie przepustowości obecnej kolejki.

Ale na 100% tego nie wiem, trzeba by znaleźć dokumenty.

dagomar

Wysłany: Śro 08 Sie, 2012   

Jak już pisałem, nie da się tego porównać, zjazd w Goryczkowej jest po prostu ciekawy, trasa urozmaicona i nawet ta jedna ratrakowana, która jest - ciekawa. O Gąsienicowej nie ma co wspominać, bo po fajnej, ale króciutkiej początkowej "ściance" , którą i tak większość omija trawersem pod Beskid, następuje płaska i wąska nartostrada. Natomiast te "przewyższenia" i "długości" na Łomnicy w większości realizowene są płaskimi, nudnymi i nieciekawymi trasami poniżej Stawu. Właściwie Łomnicę można by porównać z trasą w Gąsienicowej - to taka jej większa siostra - większa, ale wcale przez to nie ciekawsza. Równie nieudany jest istniejący wyciąg w Salatyńskim Żlebie - długi, płaski, jednostajny, bardzo wąski i nudny z jednym krótkim stromym odcinkiem końcowym, po którym i tak się nie da zjechać, bo jest skutecznie blokowany przez zsuwających się bokiem niedzielnych narciarzy
Słowacy mają przecież, jak na warunki tatrzańskie, znakomity areał pod Chopokiem, niedoinwestowany w stopniu znacznym. Dlaczego tam nie włożą pieniędzy, tylko pchają się do rozbudowy czegoś, czego uatrakcyjnić ponad pewien poziom się nie da ?. A może z jakichś powodów pod Chopokiem nie mogą, więc wymyślili sobie Kasprowy (o porównywalnym profilu stoków) . Więc w takim razie należy się spodziewać nie zamykania i marginalizowania Kasprowego na rzecz Łomnicy, a raczej silnego parcia na rozbudowę jego infrastruktury dla uzupełnienia oferty Łomnicy o trasy trudniejsze, ciekawsze, dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Sądzę, że wizja skibusów z Tatrzańskej Łomnicy dowożąca rano tatusiów do Zakopanego, podczas gdy mamusie z dziećmi jeżdżą na miejscu, a w drodze powrotnej zabierające polskie mamusie z Zakopanego, w przypadku zakupu przez Słowaków PKL, jest nie tyle wizją, ile koniecznością biznesową

mefistofeles

Wysłany: Nie 12 Sie, 2012   

a porpos PKL. Byłem w środę w Szczawnicy na Palenicy - małą górka, ale z pięknym widokiem. Częśc szczytu użytkuje PKL - górna stacja kolejki i zjeżdzalnia grawitacyjna. Część zajmuje prywatne schronisko - knajpa. Tereny oddziela obrzydliwy płot, postawiony przez PKL 3 metry od schroniska. Po co ten płot? Ano po nic, on ma szpecić widok ze schroniska i jego okolicy, nic więcej.

Janek

Wysłany: Wto 05 Lut, 2013   

http://finanse.wp.pl/kat,...,wiadomosc.html

Angie84

Wysłany: Śro 22 Maj, 2013   

I stało się kolejka sprzedana http://www.tygodnikpodhal...rona=1&id=19019

manfred

Wysłany: Czw 23 Maj, 2013   

A teraz ceny heja 200% w górę.

andy67

manfred napisał/a:
A teraz ceny heja 200% w górę.

A ty będąc właścicielem i widząc tłumy stojące po 3-4 godziny w kolejce do kolejki nie pomyślałbyś czasem "krucafuks, za tanie te tikety mamy" ? :D

Janek

Podziwiam odwagę tego Funduszu Inwestycyjnego co tej spółce pożyczył pieniądze na ten zakup.

ketivv

Wysłany: Pią 14 Cze, 2013   

"Obcy kapitał zagarnia Kasprowy Wierch"
http://www.tygodnikpodhal...rona=1&id=19243

"Zakopiańscy radni nie chcą Polskich Kolei Górskich, które stworzyli"
http://www.tygodnikpodhal...rona=1&id=19247

andy67

To w końcu "sprzedali obcym" czy nie ? ;)

Janek

Nici tak grube jak liny holownicze w porcie w Gdyni. :-P

ketivv

rok czy 2 lata temu były przewidywania, że PKL zostanie sprzedany za 350 mln pln
http://tatry.inspiration....er=asc&start=20

dzisiaj już wiemy kto i za ile "kupił" - 215 mln pln

pytanie kto ma teraz za to zapłacić, bo finansujący dyktuje warunki a jak widać jeden z jego warunków okazuje się nie do przyjęcia ale poinformowano go o tym po fakcie :-)

Odpowiedz do tematu