FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
"taternictwo" szlakowe
Autor Wiadomość
świster

Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   "taternictwo" szlakowe

Ładnych kilka lat temu (a właściwie zim, bo to było zimą) przyszedłem do Roztoki na nocleg i odpoczywałem po trudach podróży w Tatry, gdy do sali wszedła dwójka "teterników".
Objuczeni szpejem - główne na zewnątrz plecaka, drogie markowe ciuchy etc.

Zagadałem, aby się dowiedzieć, jakie są w Moku warunki, bo się tam wybieram następnego dnia.
W odpowiedzi usłyszałem, że przeszli przez Szpiglasową Przełącz i nawet założyli 6 wyciągów...

Dzisiaj oglądam sobie coś na yt i przez przypadek wpadł mi taki oto filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=wIeplYJOGI4

Główny bohater tego filmu to były forumowicz, co się obraził i sobie ... poszedł.

Widać na nim jak turysta szlakowy zamienia się w szlakowego "taternika".
Ilość szkolnych błędów jest porażająca: lina służy po to, aby w razie wypadku jednej osoby zginęła cała trójka, np w 4min tuż obok jest łańcuch, ale nikt się w niego nie wpina, mimo tego, że wisi sporo karabinków na uprzęży. Piękne friendy i kości są tylko lansem, a bezpieczeństwo przegrywa z kamerą na kijku, bo np w 2min powinien być czekan w prawej ręce a nie kamerokijek.
Chłopakom sie udało wejść i zejść z Koziego, czego należy pogratulować, ale limit szczęścia jest ograniczony.

Najgorsze jest to, że mało doświaczone osoby po obejrzeniu takiego filmiku, mogą powielać te błędy.

No, ale takie jest prawo internetu - wszystko przyjmie i w prosty sposób zamienia turystę w "taternika".

Na plus jest bardzo fajna muza dobrana i ogólnie dobrze sklejony filmik.

Basia Z.

Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

No cóż można napisać. Świry i ludzie "nieomylni" zawsze byli są i będą. Dzięki internetowi mają większy zasięg w prezentowaniu swoich osiągnięć.
Należy im życzyć aby nie skończyli w statystyce akcji TOPR.

kael

Wysłany: Nie 21 Lut, 2016   

Na szczęście ten sam internet obnaża ich błędy. :D

mefistofeles

Wysłany: Czw 03 Mar, 2016   

swoją droga widac na tym filmie ten lód przez który tyle osób wtedy się pozabijało.

Ale zjebkę w komentarzach dostali ostrą :)

Alan

Wysłany: Czw 03 Mar, 2016   Re: "taternictwo" szlakowe

świster napisał/a:

Główny bohater tego filmu to były forumowicz, co się obraził i sobie ... poszedł.
.

Michałek :D
Mój ulubieniec :D
A powiem Ci Świster, że Michałek to dziś gwiazda internetów. Fejsbukowy autorytet rzekłbym nawet.
A nawet w Polsacie występował w jakimś śniadaniowym programie przedstawiony jako bardzo znany tatrzański fotografik i taternik :D
Umarłem ze śmiechu, jak go zobaczyłem :D

Alan

Zresztą co ja tu będe...
Kilka słów z fanpejdża naszego gwiazdora o samym sobie:
Cytat:
"Wywiad w POLSAT News, reportaż TVN, zaproszenie do DZIEŃ DOBRY TVN, propozycje wystaw, wydania albumu etc. Tak naprawdę jednak, najważniejsze dla mnie w tym wszystkim, to Wy."

Wiadomo - ludzie są najważniejsi :D

mefistofeles

szkurde, niby 12 lat na forum, ale nie kojarzę który to

Alan

Michałek widnieje u nas jako usunięty user.
Ale dla odświeżenia, tutaj jego słynna wyprawa pod Chłopka zadająca kłam insynuacjom świstera, jakoby Michał nie wiedział, co to jest bezpieczeństwo w Tatrach :D ;-) http://tatry.inspiration.pl/viewtopic.php?t=7684

świster

Wysłany: Pią 04 Mar, 2016   Re: "taternictwo" szlakowe

Alan napisał/a:
świster napisał/a:

.

Michałek :D
Mój ulubieniec :D
A powiem Ci Świster, że Michałek to dziś gwiazda internetów. Fejsbukowy autorytet rzekłbym nawet.
A nawet w Polsacie występował w jakimś śniadaniowym programie przedstawiony jako bardzo znany tatrzański fotografik i taternik :D
Umarłem ze śmiechu, jak go zobaczyłem :D

Na filmie widać, że idzie jako pierwszy i prowadzi kolegów/znajomych/klientów? Cholera wie.
Najważniejsze, że jako pierwszy odpowiada za cały zespół, a robi to fatalnie.

Generalnie coraz więcej widać ludzi na szlakach co to zakupili szpej i się nim lansują.
A gdy zejdą ze szlaku i próbują go używać bez żadnej wiedzy to łatwo może się to skończyć tak jak skończyło się na Ławce Dubkego.

Czesto jest to zjawisko "tylko" śmieszne. Przykład z ostatniego weekendu: lesisty szlak na Grzesia, warunki bardzo przyzwoite, że można iść w dzinsach i butach miejskich, a tu dwójka schodzi ze szpejem i uprzężą na tyłach, a do plecaka przytroczona lina.
Może robili Grań Rohaczy i nie zorientowali się, że już się zaczął las? Nie wiem.

andy67

Wysłany: Sob 05 Mar, 2016   Re: "taternictwo" szlakowe

świster napisał/a:
łatwo może się to skończyć tak jak skończyło się na Ławce Dubkego.

Możesz coś więcej na ten temat napisać?

Co do sprzętu w rękach, nazwijmy to laików. Takie czasy - kupić łatwo, nauczyć się używania trudniej.
Zresztą ja jako hokeista-amator używam sprzętu porównywalnego do tego jaki mają kolesie z NHL, część moich rzeczy posiada nawet certyfikat dopuszczenia do gry w tej lidze. A przecież przepaść (nomen omen) między moim poziomem, a zawodnikami z NHL jest co najmniej taka jak między spacerowiczami do M. Oka a zdobywcami 8-tysięczników zimą.

dagomar

Wysłany: Sob 26 Mar, 2016   

Nie mam wielkiego doświadczenia zimowego, byłem w sumie na 3 wycieczkach - Zawrat, Szpiglasowa i Wrota oraz Baranie Rogi. Można do tego doliczyć wiele wiosennych przejśc śnieżnych w zimnych latach ok, 2000 roku, gdzie szło się bez jakiegokolwiek sprzętu, bo ani go wtedy nie miałem, ani bym w czerwcu pewnie nie zabrał.
Mam kilka uwag laika do tego materiału:
1. Ja ważę 85, żona 50, jak jest skorupa lodu, ona idzie wierzchem, ja ryję jak dzik i raki co jakiś czas łapią poślizg. jeśli się zwioążemy liną jakkolwiek, to czy ona mnie utrzyma z czekana ?? , wątpię, więc się nie wiążemy. Osobiście już zjeżdżałem po stromym, mam zawsze długi czekan a,la ciupaga, jakoś się hamuje. czy zahamowała by ściągnięta przez mnie zone ze swą siłą i słabszym refleksem ? wątpię.
2. Ten sprzęt do zakładania stanowisk na filmie połączony z nietrudną percią braną spacerem nawet dla laika rzeczywiście jest śmieszny.
3. Największe chwile grozy przeżyłem kiedyś na Karczmisku, gdy wracałem ze spaceru do Murowańca (wchodziliśmy drogą od Brzezin) i na polu błyszczącego lodu z dwunastoletnim wtedy synem chciało nas zabrać do Olczyskiej. posuwaliśmy się na dupach z szybkością żółwia, a asekurowaliśmy się - ja widelcem (przez przypadek zwinąłem z Murowańca), a Piotr moim nożem. Wniosek - szlak, nie szlak, liczą się waruny.
4. Tamże, na Karczmisku, ale na rozciapcianym majowym śniegu, wśród rozneglizowanych turystów w podkoszulkach, spotklałem człowieka jak z filmu o zdobyciu Korony Ziemii - raki na nogach, dwa czekanomłotki w rękach, kask, zwój liny. Większość patrzyła z podziwem, nieliczni z politowaniem, a ja pomyślałem sobie, że może to dla jaj ???

Odpowiedz do tematu