Błyszcz (jak to z nim jest?)

Także o noclegach, mapach, pogodzie, literaturze...
Awatar użytkownika
Szarotka

-#9
Posty: 14769
Rejestracja: sob 07 lut, 2004
Lokalizacja: Pięknoduchowo

Post autor: Szarotka »

Rafał pisze:Czy możesz przybliżyć nam główne punkty tego artykułu?
Też jestem bardzo ciekawa. Zwłaszcza,że raczej nie wpadnie mi w łapki ten numer :/
------------------------------------------
"Bedzie wcioł to mnie ku sobie zabiere..."
Awatar użytkownika
Janek

-#10
Posty: 19437
Rejestracja: wt 26 kwie, 2005

Post autor: Janek »

Hmm - nie spodziewam się rewelacji. Swego czasu na konferencji w Krakowie mówiono (kręgi TPN), że nie można otworzyć przejścia granicznego na Kasprowym bo Słowacy się obawiają, że Polacy będą jeżdzić na Kasprowy aby chodzić przez Cichą do Podbańskiej po piwo i wódkę (a już wtedy było po złagodzeniu problemów celnych i można było legalnie przywieść całą furgonetkę alkoholu). To świadczy tylko jedynie o jednym - o złej woli TANAPU i nieumiejętności podjęcia dyskusji ze strony TPN, lub co gorsza cichym solidaryzowaniu się z stanowiskiem TANAP.
Jak mi się zdaje to oba Parki bardzo przywiązały się do sytuacji, w której na granicy stoi niewidzialny płot a Tatry Słowackie nie mają nic wspólnego z Tatrami Polskimi. Jak mi się wydaje to tylko restytuowanie Monarchii Austrowęgierskiej może przywrócić naturalny ład w tych górach.

Iwona - spróbuj o tym opowiedzieć jakiemuś napotkanemu w Alpach Francuzowi, Wlochowi czy Szwajcarowi - ale się będą w głowę drapać i powtarzać, że nic nie rozumieją.
Jestem gorszego sortu...
Awatar użytkownika
Szarotka

-#9
Posty: 14769
Rejestracja: sob 07 lut, 2004
Lokalizacja: Pięknoduchowo

Post autor: Szarotka »

Janek pisze:Iwona - spróbuj o tym opowiedzieć jakiemuś napotkanemu w Alpach Francuzowi, Wlochowi czy Szwajcarowi - ale się będą w głowę drapać i powtarzać, że nic nie rozumieją.
wyobraź sobie jakie męki przechodzi człowiek,który posmakował tej wolności bez granic i wraca w Tatry :( Zabrzmi głupio i śmiesznie ale jak byłam w tym roku w Słowackich Tatrach i dochodziłam do tego "niewidzialnego płotu" to nie docierało do mnie,że nie można swobodnie skoczyć na noc do Chochołowskiej.Brała mnie przysłowiowa kur....na taki stan rzeczy.
------------------------------------------
"Bedzie wcioł to mnie ku sobie zabiere..."
Awatar użytkownika
Mecenas

-#5
Posty: 519
Rejestracja: śr 09 sie, 2006
Lokalizacja: Chełmno/Toruń

Post autor: Mecenas »

Podpisuje sie pod Iwona... mnie tez to sie nieraz w glowie nie miesci, ze "nie wolno"... I podzielam obawy Janka, bo jak wszyscy znamy zycie (i historie ;) ) tak dobrze to byc nie moze... Zlikwiduja jedna klode - rzuca pod nogi nowa. Tak to juz niestety jest...

Janku, mam nadzieje, ze obaj sie mylimy :)
Awatar użytkownika
Janek

-#10
Posty: 19437
Rejestracja: wt 26 kwie, 2005

Post autor: Janek »

Mecenas pisze:Podpisuje sie pod Iwona... mnie tez to sie nieraz w glowie nie miesci, ze "nie wolno"... I podzielam obawy Janka, bo jak wszyscy znamy zycie (i historie ;) ) tak dobrze to byc nie moze... Zlikwiduja jedna klode - rzuca pod nogi nowa. Tak to juz niestety jest...

Janku, mam nadzieje, ze obaj sie mylimy :)
Paryski pisał w jednym z tomików, że przejście przez Zawory i Ciemnosmreczyny to w powiązaniu z wjazdem na Kasprowy najszybsza droga z Zakopanego do Szczyrbskiego Plesa. Życie zweryfikowało to - samochodem to w tym czasie to można pojechać i wrócić i jeszcze po drodze zjeść obiad i wypić kawę, ale Paryski naprawdę nie mógł wtedy wiedzieć, że znikną paszporty, przepustki, kolejki na granicy itd. Dziś takie połączenia przez góry nie mają już takiego znaczenia ale to nie zmienia faktu, że to człowieka po prostu gniewa a jeszcze bardziej śmieszy. To już nie kwestia rządów, to kwestia małostkowości i uporu kierownictw parków. Ile osób by przechodziło z Kasprowego do doliny Cichej? Może kilkanaście na dobę. A ile przez Wołowiec? Też niewiele - zrobić całą grań rohacką i wrócić do Chochołowskiej na noc trochę trudno a w dodatku tam i z powrotem jedną trasą. Ale chodzi o zasadę, że Tatry są jedne.
Jestem gorszego sortu...
Awatar użytkownika
Izabela

-#7
Posty: 3578
Rejestracja: czw 27 sty, 2005

Post autor: Izabela »

Numer polsko-słowacki, jest do kupienia bez problemów na Słowacji. Z pewnością będzie do nabycia (cena 5 zł,-) w punkcie informacyjnym TPN i w Dyrekcji. Gdzie jeszcze - poza prenumeratą - nie wiem
- jeszcze w kiosku na dworcu PKS w Zakopanem :)

Iw napisała
Zabrzmi głupio i śmiesznie ale jak byłam w tym roku w Słowackich Tatrach i dochodziłam do tego "niewidzialnego płotu" to nie docierało do mnie,że nie można swobodnie skoczyć na noc do Chochołowskiej.Brała mnie przysłowiowa kur....na taki stan rzeczy.
- chyba nikomu kto chodzi bardziej zaawansowanie po górach nie jest obce tego typu odczucie. Podobne miałam na Kremenarosie.
Jednak w tej dyskusji widze jakby drugie dno. Bo czym innym sa dywagacje na ten temat, a czym innym otwarte nawoływanie do łamania prawa czy też lekceważący do niego stosunek. I wydaje mi się,że nawoływania na szanującym się forum typu: wystarczy iść o zmierzchu, świtem, filanc cie nie zauważy, każdy podejmuje decyzje na własne ryzyko itp. są nie na miejscu i wręcz nie na poziomie. I śmiem wątpić, czy taka postawa przekłada się jedynie na te biedne szlaki górskie, a poza nimi to już prawowity obywatel. Z dobrze poinformowanych żródeł wiem, jak spora ilość turystów śpi w Tatrach "na dziko". Żeby zobaczyć jaka jest tego skala wystarczy godz. 21, 22 i załamanie pogody. Wtedy bractwo zaczyna walczyc o glebe. I co mam myślec o czymś takim, ja , która grzecznie wykupuje noclegi i wracam o czasie z gór, bo tak stanowia przepisy Ze oto są pełni sprytu i fantazji prawdziwi ludzie gór?
Może ja tu czegoś nie rozumiem. Jeśli tak, to oczywiście ze strata dla mnie. Ale jakoś nie chce mi się rwać szat z tego powodu.
Pozdrawiam
Izabela
Ostatnio zmieniony czw 02 sie, 2007 przez Izabela, łącznie zmieniany 1 raz.
Jagiellonia w Tatrach

-#4
Posty: 473
Rejestracja: ndz 20 lis, 2005
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Jagiellonia w Tatrach »

Izabela pisze: I co mam myślec o czymś takim, ja , która grzecznie wykupuje noclegi i wracam o czasie z gór, bo tak stanowia przepisy? Ze oto są pełni sprytu i fantazji prawdziwi ludzie gór?
Może ja tu czegoś nie rozumiem. Jeśli tak, to oczywiście ze strata dla mnie. Ale jakoś nie chce mi się rwać szat z tego powodu.
Pozdrawiam
Izabela
Jaka to strata spać pod dachem z dostępem do bieżącej wody ?
Chyba tylko moralna skoro tak ci zależy na spaniu pod gwiazdami :think:
Awatar użytkownika
Izabela

-#7
Posty: 3578
Rejestracja: czw 27 sty, 2005

Post autor: Izabela »

Jagiellonia napisała
Chyba tylko moralna skoro tak ci zależy na spaniu pod gwiazdami
- zalezy? :think:
Pozdrawiam
Izabela
Awatar użytkownika
Smolik

-#6
Posty: 1619
Rejestracja: pn 30 lip, 2007
Lokalizacja: Podhale

Post autor: Smolik »

Powiem wprost : nie podoba mi się Twoje podejście
pozdrawiam :) :) :)
Ostatnio zmieniony pt 03 sie, 2007 przez Smolik, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
Janek

-#10
Posty: 19437
Rejestracja: wt 26 kwie, 2005

Post autor: Janek »

Ludzie, ludzie, ludzie - w znakomitej chyba większości terenów górskich nie można spać inaczej jak pod gwiazdami (a raczej pod płótnem namiotu). Z prostego powodu - żadnych schronisk tam nie ma. U nas nie wolno. Znowu z jakiś tam powodów (choć sądzę, że np. w takim Beskidzie Niskim przeszkód nie ma. I teraz pytam - dlaczego do tego dorabiać ideologię. A jeśli już to czym się różni nocleg na wysokości np 800 npm od tego na 2300? Czy to jednak nie swoisty snobizm?
Jestem gorszego sortu...
Awatar użytkownika
Basia Z.

-#7
Posty: 4974
Rejestracja: sob 11 lis, 2006
Kontakt:

Post autor: Basia Z. »

Janek pisze:Ludzie, ludzie, ludzie - w znakomitej chyba większości terenów górskich nie można spać inaczej jak pod gwiazdami (a raczej pod płótnem namiotu). Z prostego powodu - żadnych schronisk tam nie ma. U nas nie wolno. Znowu z jakiś tam powodów (choć sądzę, że np. w takim Beskidzie Niskim przeszkód nie ma. I teraz pytam - dlaczego do tego dorabiać ideologię. A jeśli już to czym się różni nocleg na wysokości np 800 npm od tego na 2300? Czy to jednak nie swoisty snobizm?
U nas w Polsce po prostu gór , a w szczególności gór typu alpejskiego jest za mało w stosunku do ilości ludzi i dlatego są chronione.

Banalnie proste.

Nawet w Beskidzie Niskim presja ludzi na przyrodę jest już zbyt duża aby przyroda bez szczególnej ochrony to wytrzymała.
Ale tam można korzystać z legalnych baz namiotowych, miejsc biwakowych przy leśniczówkach itd.

A jak ktoś szczególnie lubi spać pod namiotem - gorąco polecam wyjazd w góry Rumunii, lub np. nad Bajkał tam będzie się mógł "sprawdzić", a nie w tych biednych "Taterkach".
A w góry Rumunii nawet taniej niż w Tatry.

Pozdrowienia

Basia
Awatar użytkownika
mamut

-#3
Posty: 116
Rejestracja: pt 24 mar, 2006
Lokalizacja: 17°05'E 52°15'N

Post autor: mamut »

gb pisze:Mamut - zanim zaczniesz chodzić po górach, i na publicznym forum wypisywać bzdury - naucz się czytać mapy. Skąd ten niebieski szlak wiedzie?
bije sie w piersi i dymu nie chce robic.tak to jest jak sie rzuci na szybko okiem i nie patrzy sie na Blyszcz tylko na Bystra...ale i tak na mapie ktora mam na Blyszcz jest poprowadzony szlak czerwony ,ktory idzie granica i gdyby nie ten post pewnie bym sie na miejscu zdziwil ze tu nie wolno
Awatar użytkownika
dagomar

-#7
Posty: 4327
Rejestracja: wt 17 sie, 2004
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Kontakt:

Post autor: dagomar »

Zacznijcie od tego ,ze Błyszcz awansował na szczyt tylko dlatego ,że coś trzeba było zaznazczyć na mapie na granicy. W rzeczywistości jest to zwornik opadającej grani Bystrej z granią główną i nawet nie wystaje ponad otoczenie. Czyli zdobycie Błyszcza tak naprawdę nie jest zdobyciem żadnego szczytu ,czyli ci ,co tam nie byli ,nie muszą płakać ,a ci ,co chcą być,niech po prostu przejdą całą grań Bystrej od słowackiej strony ,łatwo dojechać ,są parkingi ,trasa niedługa ,choć męcząca ,polecam parking pod restauracją na Campingu w Jamnickiej ( 80SK),stamtąd godzina do Dol. Bystrej ,wejście na szczyt ,zejście Jamnicką . Nie polecam dol. Kamienistej (wycinka drzew ,dolina rozbabrana ,a i tak nie za ładna)
Awatar użytkownika
andy67

-#8
Posty: 9509
Rejestracja: sob 20 maja, 2006
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: andy67 »

Iwona pisze:
Janek pisze:Iwona - spróbuj o tym opowiedzieć jakiemuś napotkanemu w Alpach Francuzowi, Wlochowi czy Szwajcarowi - ale się będą w głowę drapać i powtarzać, że nic nie rozumieją.
wyobraź sobie jakie męki przechodzi człowiek,który posmakował tej wolności bez granic i wraca w Tatry :( Zabrzmi głupio i śmiesznie ale jak byłam w tym roku w Słowackich Tatrach i dochodziłam do tego "niewidzialnego płotu" to nie docierało do mnie,że nie można swobodnie skoczyć na noc do Chochołowskiej.Brała mnie przysłowiowa kur....na taki stan rzeczy.
W takiej chwili zawsze mnie kusi by poprzerabiać tabliczki.
Zamiast "Granica państwa.Przekraczanie zabronione" zrobiłbym np. takie: "Rzeczpospolita Polska. Żegnamy serdecznie,zapraszamy ponownie"
:)
Każdemu jego Everest...
Awatar użytkownika
Smolik

-#6
Posty: 1619
Rejestracja: pn 30 lip, 2007
Lokalizacja: Podhale

Post autor: Smolik »

Jeżeli masz moralny dylemat co do Bystrej jedż od Słowackiej strony,połącz wyjście na szczyt z wejściem na Baraniec i masz super ture na 2 dni.Zanocuj w Żarskiej chacie.
Awatar użytkownika
Basia Z.

-#7
Posty: 4974
Rejestracja: sob 11 lis, 2006
Kontakt:

Post autor: Basia Z. »

dagomar pisze:Zacznijcie od tego ,ze Błyszcz awansował na szczyt tylko dlatego ,że coś trzeba było zaznazczyć na mapie na granicy. W rzeczywistości jest to zwornik opadającej grani Bystrej z granią główną i nawet nie wystaje ponad otoczenie. Czyli zdobycie Błyszcza tak naprawdę nie jest zdobyciem żadnego szczytu ,czyli ci ,co tam nie byli ,nie muszą płakać ,a ci ,co chcą być,niech po prostu przejdą całą grań Bystrej od słowackiej strony ,łatwo dojechać ,są parkingi ,trasa niedługa ,choć męcząca ,polecam parking pod restauracją na Campingu w Jamnickiej ( 80SK),stamtąd godzina do Dol. Bystrej ,wejście na szczyt ,zejście Jamnicką . Nie polecam dol. Kamienistej (wycinka drzew ,dolina rozbabrana ,a i tak nie za ładna)
Mi się akurat trasa bardzo podobała.

Byłam z 11-letnim wtedy synem jeszcze przed "kalamitą". Szliśmy do góry od Doliny Bystrej i ta trasa jest chyba najprzyjemniejsza, zaś na dół właśnie Kamienistą i ta dolina, zwłaszcza w górnej części tez mi się bardzo podobała.

Szkoda, jeśli ta dolina została zniszczona..
No i co ważne - w czasie całej wycieczki spotkaliśmy raptem ze 4 osoby.

Pozdrowienia

Basia
Awatar użytkownika
Rafał

-#6
Posty: 1111
Rejestracja: pt 05 maja, 2006
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafał »

gb pisze:rozmawia się o udostępnieniu istniejących obustronnych dojść (rejon Grzesia, Wołowca, Kończystej nad Jarząbczą, Raczkowa Przełęcz, Przełęcz Tomanowa, Kasprowy Wierch, Rysy i Łysa Polana)
Czy mam przez to rozumieć, że możliwe iż zamkną niektóre z tych szlaków z jednej ze stron? Albo w jakiś inny sposób zabronią przejścia? Bo przecież jeśli będą szlaki (otwarte) z obu stron, to przejście stanie się legalne :think:
Awatar użytkownika
Janek

-#10
Posty: 19437
Rejestracja: wt 26 kwie, 2005

Post autor: Janek »

gb pisze:"...Dziś możemy powiedzieć tylko tyle, że rozmawia się o udostępnieniu istniejących obustronnych dojść (rejon Grzesia, Wołowca, Kończystej nad Jarząbczą, Raczkowa Przełęcz, Przełęcz Tomanowa, Kasprowy Wierch, Rysy i Łysa Polana), miejsc dostępnych tylko od strony polskiej (Ciemniak, Małołączniak, Kopa Kondracka, Przełęcz Kondracka, Liliowe, Świnica, Wrota Chałubińskiego, Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem) i o miejscach dostępnych wyłącznie ze Słowacji (Jarząbczy Wierch, Przełęcz Pyszniańska, Gładka Przełęcz)..."
Ezopowy ten tekst. Jak mawiał jeden mój znajomy - "pójdziesz, wrócisz, nie zginiesz ale diabli wiedzą gdzie i po co".
Jestem gorszego sortu...
Arek

-#1
Posty: 19
Rejestracja: wt 19 kwie, 2005
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Arek »

Witam. Kto i jak sprawdza jak wszedłem na ten Błyszcz, albo Bystrą? No bo nie bardzo rozumiem.... Trzeba miec imienny kwit z granicy z danego dnia, czy meldunek ze schronu/kwatery na Słowacji? Tam jest jakis monitoring? Pytam naprawdę powaznie, bo brak tu logiki. Jak straz graniczna/filance udowodnią mi, ze schodziłem ze Starorobocianskiego bedąc wczesniej w Chochołowskiej, a nie np. w Ziarskiej Chacie legalnie przekraczając wczesniej granicę ?
Pozdrawiam
Filanc

Post autor: Filanc »

Arek pisze:Witam. Kto i jak sprawdza jak wszedłem na ten Błyszcz, albo Bystrą? No bo nie bardzo rozumiem.... Trzeba miec imienny kwit z granicy z danego dnia, czy meldunek ze schronu/kwatery na Słowacji? Tam jest jakis monitoring? Pytam naprawdę powaznie, bo brak tu logiki. Jak straz graniczna/filance udowodnią mi, ze schodziłem ze Starorobocianskiego bedąc wczesniej w Chochołowskiej, a nie np. w Ziarskiej Chacie legalnie przekraczając wczesniej granicę ?
Pozdrawiam
Mają bardzo dobre lornetki. I nawet cyfrowe lustrzanki z teleobiektywami - dobrze że zastąpili nimi KSW.
I zwykle instancje rozstrzygajace o winie i karze do ich zeznań podchodzą z większym zaufaniem, niż do zeznań delikwentów :D
ODPOWIEDZ